Przy różnego rodzaju pracach czy to wytwórczych, czy to remontowych, stosuje się klej. Mogłyby się one różnić przez wzgląd na ich wykorzystanie czy skład chemiczny.
Jeżeli chodzi o podział ze względu na zastosowanie, istnieją kleje wykorzystywane do małych prac naprawczych i cechują się one szybkim czasem schnięcia.
Są one bardzo łatwe w użytku, lecz nie powinniśmy ich wykorzystywać do wypełniania opróżnionych miejsc pomiędzy powierzchniami, które mają być łączone. Występują ponadto kleje służące do łączenia większych i gładkich powierzchni. Ich czas wiązania jest zazwyczaj nieco dłuższy niż w przypadku takich, których docelowym zastosowaniem jest kejenie małych płaszczyzn. Istnieją poza tym kleje montażowe, czyli np. gąbki albo masy montażowe. Przy ich użyciu można by również łączyć powierzchnie porowate. Należą do nich np. kamienie czy też drewno. Przy pomocy takich klejów można by również wypełniać puste przestrzenie w klejonych materiałach. Występują także kleje, które określać można jako wielofunkcyjne. Mogą być one wykorzystywane do klejenia różnorodnego typu materiałów. Inne natomiast są przeznaczone konkretnie do np. metalu czy też plastiku.
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli pragniemy wprowadzić rozdział klejów ze względu na skład chemiczny, należy wspomnieć o klejach cyjanoakrylowych. Stosuje się je do przeprowadzania różnorodnych napraw, ponieważ cechują się one bardzo szybkim czasem schnięcia. Do innej grupy zaliczają się prawie bezwonne kleje dyspersyjne. Stosuje się je przeważnie do klejenia drzewa. Do naprawiania różnorodnych przedmiotów mogą służyć również kleje neoprenowe.
Co poniektóre z nich mogłyby rozpuszczać plastik. Do łączenia np. tworzyw sztucznych stosowane są również dwuskładnikowe kleje epoksydowe.
Jeśli niezwykle ekscytuje Cię nakreślana w tym artykule problematyka, oprócz tego koniecznie zobacz tekst w serwisie (https://www.maragency.pl/) opisującym podobne tematy.
Ich trochę prostszą w wykorzystywaniu alternatywą są kleje polimerowe.