Troska o estetyczny wygląd sąsiedztwa domku staje się dziś wśród Polaków ogromna. Kiedy jedni samodzielnie aranżują przestrzeń ogrodową, to inni zlecają opracowanie projektu specjalistom. Tymczasem zarówno jedni, jak i drudzy muszą zdecydować, czym wyłożą przydomowe chodniki i podjazdy.

układanie kostki brukowej

Autor: E. Dronkert
Źródło: http://www.flickr.com
Pięćdziesiąt lat temu chodniki zazwyczaj powstawały z płyt betonowych, które zresztą w dyskusyjny sposób zdobią dziś miejskie alejki. W XXI stuleciu w zasadzie nie wykorzystuje się tych płyt, gdyż już pewien czas temu zastąpiła je czerwona kostka kostka brukowa libet brukowa Natomiast układanie polbruku to usługa, którą oferują liczne firmy remontowo-budowlane czy zajmujące się tzw. wykończeniami. Właściciele wolnostojących domów parterowych odkryli także, że kostka rewelacyjnie sprawdza się jako prefabrykat do wykładania przydomowych chodników – jest niezwykle solidna, a w razie potrzeby bez trudu można ją zdemontować bądź powtórnie wykorzystać, gdy planujemy np. przesunąć ścieżkę o kilka metrów w bok. Poza tym używając takiej kostki można ułożyć na chodniku interesujący wzór, który przyciągnie uwagę sąsiadów, a także spacerowiczów. Układanie polbruku albo kostki innych producentów nie jest trudne, lecz rozsądniej wykonanie takiej czynności zlecić doświadczonym robotnikom.
Żeby kostka brukowa ładnie się prezentowała przez długie dziesięciolecia, należy ją właściwie zakonserwować. Systematyczne mycie to jednak stanowczo zbyt mało. Kompleksową ochronę zapewnia impregnat do kostki brukowej efekt mokrej kostki albo inny preparat impregnujący. Dopiero wówczas ma się absolutną pewność, że powierzchnia przydomowego chodniczka nie porośnie jasnozielonym meszkiem, a kostka będzie odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Duże znaczenie ma również intensywna barwa kostki – jeśli ktoś kupi dobry impregnat do kostki brukowej efekt mokrej kostki ma zagwarantowany co najmniej na parę nadchodzących lat.

kostka brukowa

Autor: Perdita
Źródło: http://www.flickr.com/photos/perdita/93369215/
Obecnie proponowane rozwiązania są naprawdę uniwersalne, więc dają kupującym wiele możliwości realizacji – (poznaj szczegóły). To posiadacze domów i działek muszą zadecydować, czy określony pomysł wykorzystają trakcie budowy bądź remontu – najważniejsze jest jednakże to, aby mieszkańcy byli zadowoleni z efektów zastosowanego rozwiązania, jak również samej pracy brygady robotników.