Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków dla funkcji życiowych człowieka – uczestniczy w około 300 procesach biochemicznych naszych ciał. Już ta ilość uświadamia fakt, jak nieodzownym jest on elementem. Sporo ludzi jednak cierpi z powodu niedoborów magnezu, co w dużym stopniu odbija się na ich stanie zdrowia.
Najbardziej niebezpieczny dla naszych organizmów jest niedobór przewlekły, który potrafi bardzo zdestabilizować funkcjonowanie naszych ciał.

prawo budowlane

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Jak konkretnie?
Po pierwsze magnez reguluje pracę układu nerwowego. Bierze udział w dostarczaniu do niego tlenu, ale również zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych mózgu. Dzięki temu nasze organizmy są zrównoważone. My sami, dostarczając ciału odpowiednie ilości tego pierwiastka, jesteśmy spokojniejsi, mniej nerwowi i skłonni do depresji, lepiej się skupiamy i myślimy.
magnez
Magnez jest jednym z najistotniejszych budulców układu kostnego. Jest on zatem szczególnie istotny dla dzieci oraz osób, które martwią się możliwością rozwoju osteoporozy. Ten życiodajny pierwiastek jest również niesamowicie ważny dla układu naczyniowo-sercowego – to on redukuje perspektywę chorób serca i pomaga w jego leczeniu. Przeciwdziała obkurczaniu się żył i tętnic, a także powstawaniu skrzeplin, jego niedobór wzmaga prawdopodobieństwo nie tylko zawału serca, ale także niedokrwiennego udaru mózgu.
Magnez wpływa na nasz układ trawienny, pomaga w oddychaniu, reguluje napięcie mięśni, jest istotny dla pracy (zobacz sklepmardrew.pl) tarczycy itd. Jego obecność jest nieodzowna dla bezproblemowego działania każdego układu w ciele człowieka. Dlatego jego przewlekły niedostatek bywa dla nas śmiertelny.

Jak poznać, że warto zbadać jego poziom? Podstawowymi oznakami mogą być ciągłe rozdrażnienie i kiepski humor, skurcze mięśni (typowe jest drżenie powieki), problemy ze snem, męczliwość.

Kiedy zaobserwujemy takie symptomy, warto zapytać lekarza o to, jak dalej postępować. oczywiście przyjmowanie suplementów jest jedną z dróg leczenia, ale przeważenie długofalowo skuteczniejsza jest modyfikacja sposobu żywienia i trybu życia.