Przyszło nam żyć w takich czasach, gdy tak naprawdę wszelkie gałęzie przemysłu poszukują metod na zoptymalizowanie swojej produkcji. Wciąż większy popyt, jak również możliwość eksportowania własnych artykułów poza granice swojego kraju daje spore możliwości rozwoju. To z tego powodu coraz rosnąca grupa firm inwestuje w automatyzację swoich linii produkcji, kupują lepszej jakości sprzęt z takiego rodzaju jak na przykład zasuwy nożowe. Automatyka przemysłowa to dział automatyki, zajmuje się automatyzacją różnych procesów – przetwarzania, wytwarzania, jak też procesów technologicznych. Rozwija się bardzo błyskawicznie, jest duży popyt na takie rozwiązania. Jeśli chodzi i automatyzację produkcji tworzy się rozbudowane linie produkcyjne, są złożone z szeregu sprzętów, które odpowiadają za różnorodne procesy.

zawór

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura

To sprawia, iż uzyskać możemy bardzo dobrą wydajność i jednocześnie obniżyć koszty samej produkcji. Na tego typu linię składa się sporo elementów, ponieważ prócz samej maszyny możemy wyróżnić inne narzędzia kontrolne oraz pomiarowe, maszyny sterujące, to znaczy komputery przemysłowe, oprogramowanie, bez którego nie mogłoby to wszystko funkcjonować (zasuwy nożowe). Nie należy zapominać o dodatkowych bardziej tradycyjnych urządzeniach, tego rodzaju jak zawór rozdzielający. Różnorodność systemu jest rzeczywiście duża, ale w ten sposób można nawet parę razy zwiększyć opłacalność produkcji. Automatykautomatyka do bram się także z takimi rozwiązaniami, jakie mają zmniejszyć potrzebną pracę człowieka. Istnieje więc duża obawa pracowników o swoje stanowiska, gdy duży zakład podejmuje decyzję do do wprowadzenia automatyki przemysłowej.

Nie są to swego rodzaju przesadne obawy, bo to istotnie ograniczenie ingerencji człowieka zmniejsza koszt produkcji, więc zmniejszenie etatów jest czasami konieczne (czytaj więcej). Jasne jest, iż nie da się całkowicie wyeliminować czynnika ludzkiego w czasie produkcji. Można przykładowo wziąć pod uwagę proces kontrolowania, dlatego mimo używania nowych systemów kontrolno-pomiarowych, nadal to człowiek musi doglądać samą maszynę, gdyż zawsze może zdarzyć się dajmy na to błąd oprogramowania.