Demontaż budynku to nie wyłącznie koszta samych robót wyburzeniowych – zapłacić trzeba będzie również chociażby za pozbycie się gruzu. Ile to kosztuje?
Czasem można spotkać się ze stwierdzeniem, że wyburzenia budynków i rozbiórka to dwie zupełnie przeróżne czynności.

doświadczenie

Autor: Andy Mudrak
Źródło: http://www.flickr.com

Jednostki dokonujące takiego rozróżnienia z reguły zwracają uwagę na to, iż w przypadku rozbiórki mamy możliwość odzyskania użytych do postawienia danej posiadłości materiałów lub nawet jej całych elementów, w czasie gdy wyburzenie równoznaczne jest z zupełną likwidacją budynku. W praktyce jednakże słowa „wyburzenie” jak też „rozbiórka” najczęściej stosuje się zamiennie, tak też będziemy ich używać w niniejszym poradniku.
Ręczne wyburzanie budynku czasami się opłaca – i to nie jedynie dlatego, iż można odzyskać surowce budowlane czy też fragmenty domku. Zdarza się, że firma rozbiórkowa nie chce za swą robotę pieniędzy, lecz wyłącznie zwrotu surowców budowlanych, co dla zleceniodawcy oznacza czysty pożytek. Na nieszczęście, ręcznie wyburzyć możemy jedynie posiadłość wybudowaną z surowca, jaki nie jest nazbyt wytrzymały. W przypadku więc dla przykładu domu murowanego zostaje wyburzenie za pomocą maszyn (polecamy ofertę dotyczącą maragency sito bębnowe) – dźwigów. Owa metoda umożliwia sfinalizować wyburzanie w parę dni, jednakże za wyburzanie maszynowe będzie trzeba wiele uiścić. Pod ogólnym pojęciem sumptu demontażu kryją się sumy, które musimy wydać nie wyłącznie na same prace wyburzeniowe. Należy zapłacić również za wywiezienie resztek domu przez firmę na wysypisko.

Musimy ponadto uiścić należność za wykorzystywanie środowiska, a więc zobowiązanie podatkowe, którym objęte są jednostki prowadzące biznes bądź działalność rolną.