Przemysł metalurgiczny rozwijał się od dziesiątek lat. Na drodze badań i eksperymentów naukowcy poznawali coraz lepiej strukturę stali, jej parametry oraz właściwości. Przy pomocy najróżniejszych dodatków i procesów technologicznych wymyślano nowe gatunki, z których dużo znalazło zastosowanie w życiu codziennym i przemyśle. Jednym z tego typu rodzajów jest rodzina stali trudnościeralnych, cechujących się, jak wskazuje ich nazwa, zwiększoną wytrzymałością na ścieranie.

Sam proces produkcji tej stali jest bardzo skomplikowany, również w składzie chemicznym można będzie znaleźć znacznie więcej, niż w typowych rodzajach stali. Lecz dzięki temu uzyskano bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, przy równoczesnym zapewnieniu możliwości ich obrabiania. Stal z tej rodziny może być przecinana plazmą, laserem, strumieniem wody albo palnikami tlenowymi, można ją również obrabiać przy pomocy tradycyjnych maszyn, typu frezarki, wiertarki, walcarki albo tokarki. Niezwykle istotna dla inżynierów jest również możliwość stosowania każdej techniki spawania, dzięki czemu stale te można bardzo łatwo łączyć z pozostałymi elementami konstrukcji.

blacha

Stal trudnościeralna najczęściej jest sprzedawana pod postacią arkuszy blachy, które później są przycinane przez firmy zajmujące się produkcją rozmaitych elementów stalowych. Są to przede wszystkim wytwórcy rozmaitego sprzętu rolniczego, wydobywczego czy budowlanego – wszędzie tam, gdzie potrzeba będzie powiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne blachy trudnościeralne znajdują swoje zastosowanie.

Elementy zrobione z takiej stali cechują się znacznie większą żywotnością, a to w dłuższej perspektywie daje sporo korzyści. Pracujące elementy rzadziej się wymienia z powodu eksploatacyjnego zużycia, co wiąże się zarówno z oszczędnościami środków finansowych jak również rzadszymi przerwami w pracy. Z blach trudnościeralnych przeważnie produkuje się lemiesze i łyżki do najróżniejszych maszyn rolniczych oraz budowlanych, lecz również różnego rodzaju noże (zobacz ostrza do heblarki) do maszyn rozdrabniających i okładziny naczep, wagonów i betoniarek.