To, który klej do kafelek wybierzemy, jest tak samo ważne jak wybór typu tych płytek. Klej do kafelek może występować w wielu rodzajach i klasach, a wybór jego w dużej mierze jest zależny od rodzaju podłoża, na którym kafelki będą układane.
Kafelki różnorodnego typu są stosowane jako wykończenie ścian i posadzek w kuchniach, toaletach oraz na balkonach.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Wyglądają one estetycznie oraz istnieją w bardzo wielu różnorodnych kolorach i rodzajach. Są one łatwe do utrzymania w czystości. Ale aby kafelki wyglądały dobrze oraz były solidne, należy stosownie je przymocować. Żeby klejenie kafelek zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób, musi być wybrany właściwy klej. Trzeba pod uwagę wziąć typ podłoża i jego wilgotność. Zaprawa powinna trwale oraz stabilnie złączyć kafelki z podłożem. Lecz aby tak było, dobrać trzeba optymalny klej do typu płytek. Litera C oznacza, że klej jest cementowy. Oferowany on jest w postaci suchej mieszanki, jaką zazwyczaj trzeba rozrobić z wodą w takich proporcjach, jakie podane są na worku. Cementowy klej do terakoty i różnych kafelek jest najbardziej znany. Dyspersyjny klej do kafelek jest oznaczony literą D. Nabyć go możemy w postaci masy albo pasty gotowej do użycia. Jest elastyczną zaprawą klejową. Literą R oznaczone są kleje reaktywne, które są produkowane na bazie żywicy poliuretanowej lub epoksydowyej. włókno ceramiczne klejowa charakteryzuje się wysoką przyczepnością do różnorodnego rodzaju podłoża.
Klej do gresu powinien być elastyczny. Gdy przyklejamy płytki gresowe zwłaszcza wielkoformatowe, klej musi charakteryzować się właściwą przyczepnością i powinien być przynajmniej jakości C2.
W takim wypadku jeszcze lepiej będzie się sprawdzała zaprawa cementowa C1 S1. Jeżeli chodzi o kamień zwłaszcza kamień naturalny, cementowa zaprawa klejąca może nie być wystarczająca. Klej do kamienia jest to klej na bazie żywicy. Najlepszy okaże się w klasie R2.