Pelet to bardzo popularne ostatnio niewielkie granulki, które pięknie pachną drewnem. Pellet jest materiałem, który posiada bardzo dużo zalet. Jest niezbyt ciężki, prosty w przechowywaniu oraz w przewożeniu.

akt - mieszkania

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com

zamek

Autor: Bella Linea
Źródło: Bella Linea
Jest także bardzo wygodny przy stosowaniu. Jednak jego najistotniejszą zaletą jest wydajność, która skutecznie konkuruje z takimi paliwami jak choćby węgiel, ekogroszek czy też gaz. Do produkowania pelletu można wykorzystywać praktycznie jakikolwiek rodzaj roślin, przy czym w najwyższym stopniu kaloryczne są trociny pochodzące z drzewa, wióry czy też ścinki. Wykonuje się go przy pomocy urządzeń o nazwie prasy granulacyjne. Popularnym towarem jest pelet barlinecki, który składa się w 30% z trocin liściastych i w 70% z trocin iglastych. Produkcja opiera się na osuszeniu i rozdrobnieniu surowca. Potem ociepla się go tak, żeby lignina (czyli fundamentalny element drewna) rozpoczęła przypominać swą konsystencją klej. Potem ciepła masa składająca się z celulozy i cząstek wspomnianej ligniny, zostaje poddawana granulacji.
Droga

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Docelowym produktem opisanego procesu jest pellet, czyli małe bryłki o długości kilku centymetrów oraz średnicy ok. 6-8 mm. Jego typową cechą jest mała objętość popiołów czy wilgotności (ok.: 6-10%). Ponadto pellet ma stosunkowo wysokie właściwości energetyczne. Co ważne, takie granulki wykazują zerową emisję dwutlenku węgla, więc są produktem ekologicznym.

Nie wahaj się dłużej – kliknij tutaj – zobaczysz tam uwagi z www dotyczące tej kwestii, one także z pewnością niezwykle Cię zaabsorbują.

Aby mieć gwarancję, że wybrany przez nas produkt jest najwyższej klasy, trzeba sprawdzić czy ma on certyfikat DIN Plus.

Wymieniona prasa granulacyjna jest natomiast zbudowana z zespołu roboczego, matrycy oraz dwóch rolek. Średnica wewnętrzna matrycy równa się od ok. 200 do 1000 mm. koszt takiego urządzenia to parę tysięcy złotych – w zależności od wielkości oraz typu urządzenia.