Istota fotowoltaiki brzmi dla większości osób dosyć zagadkowo. Kojarzy się nam z kategoriami powiązanymi z ochroną środowiska i panelami solarnymi i to rzeczywiście z nimi dosyć często się ją myli.
Niezbyt słusznie, ponieważ wykorzystywana jest do odmiennych celów, a spektrum jej wykorzystania są dość duże.
Jak to funkcjonuje
Fotowoltaika stanowi system wytwarzania prądu, który może być spożytkowany w domu albo w miastach. W Polsce wiele miast stosuje technologię, jaką jest fotowoltaika Szczecin (najtańsza fotowoltaika w Szczecinie) jest jednym z wielu przykładów. Wyjaśnienie w jaki sposób działa fotoogniwo nie jest najłatwiejsze. W pierwszej kolejności, należy wiedzieć, iż takie fotoogniwo składa się z dwóch typów półprzewodników, które ułożone są w określony sposób na specyficznych płytkach. Te płytki ułożone są obok siebie i mają przeciwne ładunki. Gdy promienie słońca na nie padają, ładunki mieszają się pomiędzy płytkami i w ten sposób dochodzi do wyprodukowania energii elektrycznej.
Gdzie może być stosowana fotowoltaika
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu technologia ma zastosowanie przy produkcji prądu w miejscach, w których pociągnięcie sieci byłoby nie do końca możliwe albo po prostu nieopłacalne. W niektórych sytuacjach największy sens ma właśnie fotowoltaika (audyt fotowoltaika) Szczecin oraz inne miasta w Polsce wykorzystują tę technologię przy sygnalizacji świetlnej czy też w systemach zasilania awaryjnego. Często takie panele spotykane są również na parkometrach, tablicach z ogłoszeniami a także w aparatach telefonicznych na drogach szybkiego ruchu.
Na zastosowanie tego typu technologii ma możliwość zdecydować się także każdy z nas, by produkować prąd na potrzeby domowe. Ten system działa wtedy jako niezależna elektrownia przydomowa.