Dzisiaj zaczynamy cykl tekstów dotyczących budownictwa – skąd konkretnie biorą się konkretne rodzaje materiałów budowlanych, jakie materiały najlepiej sprawdzają się podczas stawiania konkretnych budynków i tym podobne kwestie.

Jeżeli jesteś ciekaw to zapraszamy bardzo – w dzisiejszym tekście krótka historia kruszywa.
Czym dokładnie jest kruszywo?

przemysł - przekrój

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kruszywa to właściwie nic innego jak właśnie ziarnisty materiał wykorzystywany w budownictwie. Jest to zwykle mający postać niewielkich drobinek materiał, po którego przetworzeniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś na pewno, jak wyglądają kruszywa do betonu, bowiem na terenie właściwie każdego placu budowy leży ich naprawdę sporo (bazalt.pl/kopalnia-wilkow/oferta/kruszywa-do-betonu/). Kruszywa można systematycznie podzielić ze względu na poszczególne cechy – przykładowo ze względu na ich wielkość, skład lub pochodzenie.
Podział kruszywa ze względu na pochodzenie
Najpopularniejsze kruszywa do betonu to z pewnością te pochodzenia naturalnego. Zazwyczaj powstają w wyniku działania sił natury na skały – tam właśnie znajduje się kopalnia kruszyw, która zajmuje się wyłącznie poddawaniem kruszyw obróbce mechanicznej (sprawdź kopalnię kruszyw). Niejedna kopalnia kruszyw jednak obecnie poszerza swoją działalność, produkując także kruszywa sztuczne.
Rodzaj betonu, który można otrzymać z konkretnego rodzaju kruszywa
przemysł - akt

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zagłębisz się nieco w tematy budowlane, bez wątpliwości dowiesz się, że w budowlance wykorzystuje się zazwyczaj beton o różnym stopniu ciężkości. Jeżeli buduje się na przykład duże konstrukcje, wówczas na dole niezbędny jest beton ciężki. Odwrotnie, do wznoszenia niewielkich budowli o stabilnej konstrukcji potrzebny będzie tylko beton (sprawdź także: bezpyłowe cięcie betonu) średniej grubości czy nawet beton lekki.

Zależnie od potrzeb, do zrobienia poszczególnych rodzajów betonu konieczne będą inne kruszywa. fachowcy na pewno wskazaliby Ci najważniejsze różnice pomiędzy nimi.