Na rynku jest obecnych dużo rodzajów blaszanych pokryć dachowych, lecz na specjalną uwagę z pewnością mogą zasługiwać blachodachówki.
Blachodachówka pojawiła się w Polsce z początkiem lat 90-tych XX w.
Źródło: http://benjaminmoore.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie jest ona jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców pokryciowych, przywołujących na myśl do złudzenia swoim wyglądem dachówki ceramiczne, przy czym są od nich trochę lżejsze (o ok. 2-6 kg/m2) oraz są o wiele tańsze. Rynek praktycznie jest zasypany różnymi kształtami oraz kolorami blachodachówek, ale względy związane z wyglądem to jedna kwestia, z kolei ich jakość to druga kwestia. Blachodachówka jest bardzo podatna na awarie mechaniczne w postaci choćby spadających szyszek.
Ten dający do myślenia tekst po prostu trzeba poznać. Dotyczy podobnej problematyki, więc z pewnością warto go przeczytać. Kliknij – szczerze zalecamy tę witrynę (https://ekobak.pl/).
Słońce, przeróżne czynniki syntetyczne także posiadają olbrzymi wpływ na możliwe uszkodzenie takich dachów.
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli w momencie zakupu nie wybierzemy dobrego modelu do swoich warunków, może mieć to ogromny wpływ na ich trwałość. Takie profile są produkowane z wielu warstw, których zadaniem w każdym przypadku jest sprostanie wspomnianym czynnikom. Jakość i grubość powłok znacznie wpływa na solidność blachodachówki. Rdzeń blachodachówki stanowi stal pokryta szczelnie z obu stron tzw. ocynkiem. Ocynk taki posiada ponadto właściwości antykorozyjne. Następna warstwa pasywacyjna jest bazą dla następnej powłoki, czyli warstwy podkładowej, która gwarantuje znacznie bardziej korzystną przyczepność końcowej powłoki.
Z kolei warstwa zewnętrzna nadaje właściwy kolor blasze, gdyż to ona najlepiej zabezpiecza przed różnorakimi uszkodzeniami mechanicznymi oraz spełnia funkcję ozdobną. Innymi słowy, wybór blachodachówki jest trudniejszy, niż początkowo by się nam wydawało.