Niekiedy w związku z tym może się zdarzyć, że kupujemy projekt, jaki nas zachwycił, zaś dopiero przy ostatecznej wycenie jego realizacji okazuje się, że koszty są bardzo duże, szukamy w związku z tym różnego rodzaju rozwiązań, żeby je zniżyć. Często się to więc kończy zmianami adaptacyjnymi wybranego przez nas projektu. Dajmy na to przeglądamy projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji,
natomiast w praktyce okazuje się to trudne do zrealizowania, a późniejsze zmiany są bardzo kosztowne.
Zobacz ten link:
Tak więc należy pamiętać, że przy wybieraniu projektu ważną rolę odgrywa jego układ funkcjonalny w środku aniżeli widok z zewnątrz. Elewację domu później jesteśmy w stanie dowolnie urozmaicać bardzo prostymi i niedrogimi rozwiązaniami. Dodatkowo, z powodzeniem pod koniec można je dostosować do otoczenia.
Układ zaś oraz rozmiary wewnątrz odmienić o wiele trudniej, a jest to związane z większymi zmianami w konstrukcji. Obrys domu powinien być zwarty oraz kompaktowy, charakteryzować go muszą jak najbardziej regularne kształty, przykładowo kwadrat lub prostokąt. Każdego rodzaju występ czy uskok zawsze niestety podnosi koszty budowy, na które składa się więcej pieniędzy za robociznę oraz dodatkowe koszty użytych surowców. Jak widzimy już przy wybieraniu projektu trzeba poważnie zastanowić się nad decyzją, by nie przepłacać przy okazji późniejszych zmian projektu.