Dzisiaj telewizja cyfrowa w Polsce przez cały czas się zmienia, lecz powoli uzyskuje własny ostateczny kształt. Jakość wizji będzie właściwa jedynie w takiej sytuacji, jeśli zakupimy właściwą antenę.

schody zabiegowe

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
Każda antena, która jest zamontowana na zewnątrz, będzie się w lepszy sposób spisywać, niż antena zamontowana w pomieszczeniu. Fale pasma UHF nie są w stanie przenikać bez strat przez mury i każda bariera na drodze takich fal powoduje ich tłumienie. Antena pokojowa to tylko substytut normalnej anteny zewnętrznej. Może być ona używana przez osoby, które mieszkają w niewielkiej odległości od nadajnika, lub mieszkają w odpowiedniej lokalizacji, np. na najwyższym piętrze w budynku, a okna zwrócone są w stronę nadajnika. Antena pokojowa, która była wystawiona na parapet, najprawdopodobniej powinna sobie poradzić z odbiorem sygnału. Zewnętrzna antena będzie spisywała się lepiej, niż ta wewnętrzna i jeżeli posiadamy tego typu możliwości, to lepiej zamontować właśnie antenę na zewnątrz. Jeśli kupimy nawet najlepszą antenę, lecz schowamy ją do piwnicy, wtedy nie odbierze ona nic. Podobnie jak osoba stojąca na szczycie góry widzi więcej, tak antena, jaka zainstalowana jest wysoko, kumuluje więcej sygnału. Nie polecane jest montowanie anteny pod dachem. Jest to niedobre wyjście tym bardziej, jeżeli dach pokryty jest blachodachówką.
prawo budowlane

Źródło: www.sxc.hu
uprawnienia

Autor: muffinn
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie przyjęło się, że dowolna antena ze wzmacniaczem będzie lepsza od tej bez niego. To, czy będziemy odbierali jakiś sygnał jest zależne głównie od anteny, a nie od wzmacniacza. Rekompensuje on straty, powstałe w drodze pomiędzy anteną a odbiornikiem. Każdy kabel koncentryczny posiada swój współczynnik tłumienia. Oznacza to, że razem z długością kabla, obniża się siła sygnału, który jest odbierany przez antenę.

Nie jest to istotne, jeśli między anteną a odbiornikiem jest niewielka odległość.

Jeżeli sądzisz, że tutaj są godne uwagi wiadomości, to zobacz też inne szczegółowe omówienie (https://listwy.effector.com.pl/pl/produkty/) tej problematyki. Tam także odnajdziesz interesujące tematy.

Kiedy kupujemy antenę, należy sugerować się rozsądkiem i nie kupować anteny dużej z najskuteczniejszym wzmacniaczem, jeśli do nadajnika mamy niedużą odległość.