W przemyśle czy na miejscach budowy z większą częstotliwością do uruchamiania urządzeń przenośnych używa się przedłużacze bębnowe. Ich ogólnodostepność i niska cena, sprawia, że coraz większa liczba tego typu maszyn pracuje w instalacjach elektrycznych. Jednakże, bardzo często ich użytkownicy zapominają , że przedłużacze budowlane, jak każde inne urządzenie elektryczne, powinno spełniać odpowiednie wymagania.

Niezwykle istotne podczas wybierania przedłużacza są sprawy mechaniczne, typu trwałość bębna czy tolerancja na wodę. Jednak, jednocześnie zapomina się o

budowa

Autor: Alex Pepperhill
Źródło: http://www.flickr.com

wymogach natury związanej z elektryką. Dlatego niezwykle istotne jest, aby zastanowić się nad analizą obciążalności długotrwałej przewodów wykorzystanych do zbudowania przedłużaczy bębnowych. Każdy z sprzedawanych na rynku przedłużaczy cechuje się pewnymi wskaźnikami. Istotne są zwłaszcza parametry mechaniczne, ale także natury elektrycznej. Jeżeli mowa o wspomnianych kwestiach to musimy wiedzieć, że podstawowe elektryczne parametry przedłużaczy bębnowych to pięć pojęć. Po pierwsze napięcie znamionowe.

To zagadnienie jest dla Ciebie interesujące? To przejrzyj także pokrewne wątki (http://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/owijarki-do-palet/), mające nie mniej wciągające dane na omawiany wątek.

Powszechnie wykorzystujemy przedłużacze wykonywane na napięcie 230 V lub 400 V, jednocześnie spotkać również można urządzenia pomagające podłączenie tak urządzeń jedno, jak i trójfazowych. Kolejna sprawa, to liczba i rodzaj gniazd – powszechnie stosuje się przedłużaczy z liczebnością gniazdek od jeden do czterech, długość przewodu naciągniętego na bęben – w standardowe przewody nie są dłuższe niż 50 metrów długości. Dwie ostatnie wytyczne to przekrój znamionowy żył przewodu, jak i materiał izolacyjny przewodu.

Na wartość prądu, który jest w stanie długotrwale płynąć przez przewód znaczenie ma przekrój znamionowy żył używanego przewodu i materiał izolacyjny wykorzystany do jego budowy. Dość ważny więc z tego względu jest sposób układania przewodu. W czasie używania przedłużaczy bębnowych, przy przestrzeganiu właściwych zasad bezpieczeństwa, można stwierdzić,iż przewód jest zazwyczaj ułożony w powietrzu i istotnie dla takich warunków pracy powinniśmy określać jego obciążalność prądową długotrwałą.

To bardzo istotne informacje, o których powinniśmy dobrze pamiętać (dowiedz się więcej). W ogóle jeśli chodzi o wyposażenie wykorzystywany w przemyśle i budownictwie, każda taka kwestia powinna być dobrze poznana. I to od małych do większych rzeczy, od zwykłej opaski kablowej do największych urządzeń