Tlenomierz jest przeznaczony do obliczeń stężenia tlenu w powietrzu za pomocą procedury przepływowej. Poddawany badaniu gaz jest doprowadzany do urządzenia poprzez specjalne króćce.
Dzięki temu jest możliwe włączenie miernika tlenu w układ specjalnych rurek pobierających powietrze z badanego miejsca.

robota

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com
Przepływ kontrolowanego gazu powinien być wymuszony przykładowo przez pompkę powietrza. Jeżeli chodzi o wyniki obliczeń, to są one przesyłane przez prądowy dwuprzewodowy interfejs będący głównym sposobem na złączenie sprzętów pomiarowych w miejscu, gdzie zainstalowane są specjalne systemy. Specjalistyczny interfejs wykorzystuje linię o jakiejkolwiek polaryzacji i umożliwia wysyłanie bez żadnych zakłóceń danych jednocześnie z zasilaniem nawet na relatywnie niemałe odległości przy typowych przewodach (dla przykładu skrętka telefoniczna – na nawet 1km). Taki miernik tlenu można podłączyć bezpośrednio do reguLatora lub do np. laptopa – przykładowo do takiego, który ma zainstalowany program przez interfejs lub poprzez jeden z dużej ilości koncentratorów danych.
Jeśli chodzi o zakres zastosowań tlenomierza, to stosuje się go dla przykładu przy mierzeniu stężenia tlenu w halach upraw pieczarek, do badania emisji gazów w przemyśle, do monitorowania atmosfery w celach zapewnienia bezpieczeństwa, do kontroli pracy układów wentylacyjnych w różnorodnych obiektach, dla przykładu w budynkach inwentarskich czy w biurach.

Jeśli omawiany temat Cię zainteresował, sprawdź szybko ten świetny link (http://e-vemco.pl/produkty/testery-swiatlowodowe/reflektometry,2,7571) – przeczytasz w tym miejscu mnóstwo użytecznych informacji.

Miernik tlenu może posiadać także pomocnicze wyposażenie w postaci zasilacza sieciowego lub też dla przykładu filtru powietrza. Bardzo ważne jest to, że nie można doprowadzać do sytuacji, kiedy wykrapla się woda wewnątrz tlenomierza.

W przypadku stosowania go do pomiaru powietrza pobieranego ze stosunkowo ciepłych i wilgotnych pomieszczeń, dla przykładu z pieczarkarni, należy przed miernikiem tlenu użyć zewnętrzny filtr osuszający.