Piasek od zarania był wykorzystywany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu skromnych lepianek czy jako jeden z składników spajających ogromne budynki. Dziś jest wykorzystywany głównie jako kruszywo a także, gdy jest właściwej jakości jako składnik podczas wytwarzania szkła.

Już jako kilkulatkowie dowiadujemy się, że piasek to idealny materiał budowlany. W czasie zabawy w piaskownicy mali ludzie wielokrotnie prześcigają się w budowaniu jak największych budowli (czasami zwykła piaskowa babka już nie wystarcza, by poskromić ogrom dziecięcej wyobraźni). Spora część z nich zauważa, że mokry piasek zapewnia większa trwałość budowli i zabawa nim jest znacznie ciekawsza. Na tą właściwość piasku zwrócili uwagę także nasi przodkowie, by po pewnym czasie użyć tego kruszywa do betonu, a zatem po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

połączeniu piasku, wody i cementu wyprodukowano beton, co w dużej mierze zrewolucjonizowało budownictwo. Co więcej, niektórzy wynalazcy przełomu wieków prezentowali pomysły wznoszenia całych budynków, łącznie z wnętrzami, z betonu. W miarę rozwijania się cywilizacji sprzedaż kruszywa bardzo wzrosła, dziś przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem tego typu zasobami, a zwłaszcza kruszywa do betonu, plasują się wysoko na światowych giełdach – czytaj więcej tutaj: sjenit.com.pl. Niejeden przedsiębiorca dorobił się ogromnych pieniędzy na umiejętnym obrocie piaskiem. Patrząc na ten proces z zewnątrz jest to naprawdę niezwykłe osiągnięcie, ponieważ ogromne przestrzenie naszej planety usiane są piaskiem.

Człowiek potrafi je zatem ujarzmić i z sukcesem eksploatować, skutkiem czego sprzedaż kruszywa rośnie, rosną też nasze miasta i wsie. Co więcej piasek cieszy się nie gasnącą popularnością w kręgu artystów, nie tylko rzeźbiarzy, ale i współczesnych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników wypoczywających na plażach.

Jeżeli spodobał Ci się prezentowany tekst, to na pewno zaciekawią Cię także przydatne informacje (http://naprawaokien.warszawa.pl/), które odnajdziesz tu – one pochłoną Cię bez reszty.

Współcześnie, w okresie wakacyjnym organizowanych jest dużo konkursów, takich jak budowa i rzeźba w piasku, są to oczywiście instalacje krótkotrwałe, niemniej jednak radują oko przeciętnego widza. W niektórych państwach sztuka rzeźbienia w piasku może wiązać się również ze znacznymi pieniędzmi, czy sporą rozpoznawalnością.

Ogromną sławę zdobyła kilka lat temu uczestniczka jednego z talent show, która malowała piaskiem na szkle, przedstawiając w ten sposób historię swojego kraju. Jeśli rozpatrywać gospodarkę w kontekście działalności człowieka wytwarzającej zysk, to można stwierdzić, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i rzeźba powodują, że piasek napędza rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Zobacz tutaj.
Duże inwestycje budowlane nie powstaną dziś bez domieszki piasku, kto ma dostęp do tego cennego, acz wydawałoby się powszechnego kruszca ma spory wpływ na stabilność rynków. Piasek niejednokrotnie jest lepszą inwestycją niż paliwa kopalniane.