Nierdzewna stal została wynaleziona ok. 100 lat temu, jednakże dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być powszechnie stosowana w budownictwie jak także architekturze. Najpierw w latach osiemdziesiątych jej pozytywy docenili konstruktorzy najbardziej rozwiniętych państw, a w ostatnich latach zjawiła się ona też w Polsce. Do niedawna praktycznie nie znana, dziś nadaje nowomodny charakter najogromniejszym ośrodkom handlowym na świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest stopem żelaza mieszczącą co najmniej 11% chromu. Osiąga ona swoje właściwości antykorozyjne na skutek tworzenia się powierzchniowej warstwy tlenków chromu. Warstwa owa jest bardzo trwałą i nawet w wypadku mechanicznego czy chemicznego uszkodzenia nawierzchni stali zaraz rekonstruuje się, dzięki temu zachowane zostają właściwości antykorozyjne półproduktu.

Stal nierdzewna jest materiałem niezmiernie trwałym i praktycznym, a zarazem eleganckim. Dzięki różnorodności rodzai powierzchni i szerokiej palecie wyrobów jest ona w stanie zaspokoić w najwyższym stopniu wyszukane wymogi stawiane materiałom budowlanym oraz wykończeniowym przez budowniczych a także dekoratorów pomieszczeń.

Dom jest miejscem, gdzie stal (odnośnik do strony) kwasoodporna jest spotykana przez każdego. Jest ona bowiem kapitalnym materiałem na garnki oraz pozostałe kuchenne urządzenia. Wewnętrzne elementów wysokiej klasy zmywarek jak też wysokiej klasy noże stworzone są z owego materiału.
Stal nierdzewna jest szablonowym półproduktem powiązanym z wysokim standardem życia, dlatego też zastosowanie jej w gospodarstwach domowych wzrasta wraz z wzrastającym standardem egzystencji.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do pocięcia stali nierdzewnej można zastosować takie techniki, jak: cięcie laserem, cięcie przy pomocy plazmy i cięcie wodą. Przed doborem danego rozwiązania należy zbadać, jakiej grubości półprodukty będą cięte, jaka precyzja jest potrzebna. O ile najważniejszym faktorem jest dokładność cięcia, to uzyskamy ją poprzez cięcie wodą ewentualnie wycinanie laserowe. Przy blasze o grubości w przybliżeniu 0,1 – 3 milimetrów laser zapewnia zachowanie niezmiernie wysokich parametrów jakościowych, w szczególności przy wycinaniu niewielkich lub specyficznych elementów, jak na przykład małe otwory, delikatne kształty, itp. Przy dużych grubościach niezbędne jest mocniejsze i kosztowniejsze źródło lasera.