Jedną z cech, którymi charakteryzują się ciała stałe, między innymi metale, jest twardość. Cecha ta jest zazwyczaj badana przy zastosowaniu przeróżnych metod. Ich celem jest zbadanie, jak bardzo wybrany materiał jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Badania twardości mogą być wykonywane przeróżnymi metodami. Jedną z metod przeznaczonych do badania twardości jest metoda Mohsa. Do prowadzenia badań twardości służą określone przyrządy.
Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej określane są mianem twardościomierzy, chociaż zamiennie nazywa się je również durometrami bądź skleroskopami. Nie wszystkie z tego rodzaju przyrządów są stacjonarne, stosowane są również urządzenia mające charakter przenośny. Dzięki nim można wykonać badania ultradźwiękowe. Stosowane badania ultradźwiękowe przy pomocy urządzeń o charakterze przenośnym robi się, wykorzystując ultradźwięki. Urządzenia te są używane przede wszystkim do określenia twardości materiałów zastosowanych do wykonania elementów znajdujących się w skrzyniach biegów oraz w wałach korbowych.
Do części tych jest utrudniony dostęp, przeprowadzenie badania przyrządami innego rodzaju byłoby więc niemożliwe.
Zapewne interesują Cię inne newsy. Z chęcią zachęcamy Cię do naszego następnego artykułu, który dla Ciebie opracowaliśmy. Należy tylko kliknąć w link.
Badania twardości materiałów stosowane są do określania nie tylko tego jak twarde są metale, ale zdecydowanie większej ilości przeróżnych materiałów. Mają one zastosowanie między innymi do określania twardości materiałów (zobacz oferta) wykonanych z tworzyw sztucznych, materiałów ceramicznych czy materiałów, które używane są w przemyśle budowlanym. Twardość materiałów jest niezwykle ważnym parametrem. Od tego, jak wysoka jest twardość materiału zależy jakość i trwałość bardzo wielu urządzeń i maszyn.
Źródło: http://energodiagnostyka.pl/
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod badania twardości stosowaną przez firmę Energodiagnostyka jest znana metoda Brinella. Metoda ta wynaleziona została w roku 1910. Metodą tą na ogół bada się twardość metali. Mimo że metoda ta została wynaleziona naprawdę dawno temu, jest ciągle jedną z najdokładniejszych metod badania twardości. O wiele mniej dokładną metodą jest metoda Poldi. Tą metodą także bada się twardość metali. Określa się też twardość minerałów. Do badania ich twardości stosowana jest metoda Mohsa. Jest ona znacznie starsza od wymienionej metody Brinella.