Dach jest niewiarygodnie ważnym elementem dosłownie każdego budynku, równocześnie takiego ogólnodostępnego, jak i naszego całkowicie prywatnego domostwa. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważne bywa jego wykonanie, a także i to, by był on szczelny i bardzo wytrzymały.
Dobrze zadbany dach może służyć nam tak właściwie przez całe lata, bez jakiejkolwiek obawy, że „upadnie nam na głowę” w razie bardziej silnego podmuchu wiatru, czy też iż rozpocznie po prostu nam przeciekać w przypadku deszczu, co przy mocnym opadzie może zniszczyć całe wnętrze budynku.

izolacja dachu płaskiego

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Bardzo dużo daje nam – poza zadbaniem o jego samą powierzchnię – również to, jaki posiada kształt, oraz z czego zrobione bywa jego pokrycie. dachy przybierają niewiarygodnie wiele kształtów, jednak w rzeczywistości najmocniej „niebezpiecznym” kształtem jest jego brak. Płaskie dachy – w szczególności w czasie wyższe wilgoci – kumulują na swojej powierzchni dosłownie każdą kroplę deszczu czy też płatek śniegu, bez bezpośredniej możliwości ich spłynięcia, czy zsunięcia się po jego powierzchni. Jedyną możliwością często jest nasze odśnieżenie dachu (poznaj wolplan modernizacja dachu płaskiego) łopatą, czy tez umożliwienie, by wysuszyło je słońce. Czego byśmy jednak nie uczynili, w pewnym momencie dach po prostu nie da rady no i zacznie „wciągać” w siebie wilgoć, którą to posiada zarówno deszcz, jak i śnieg. Z tego powodu odpowiednia izolacja jego nawierzchni bywa tak istotna.

Izolacja dachu płaskiego jest trochę inna aniżeli pozostałych dachów – dobrze jest dwa razy się zastanowić, zanim podejmiemy finalną decyzję co do sposobu jego pokrywania, gdyż jest ich kilka no i na ich temat istnieją dziesiątki artykułów, które to mogą pomóc nam w wyborze, który nie bywa w ogóle łatwy.