Sporo z nas śni o własnym kawałku ziemi oraz domku. Coraz częściej, można spełnić to marzenie wciąż będąc młodym, dzięki konkretnego rodzaju pomocy finansowej z państwa oraz wysoko płatnej pracy. Dobrze jest rozpatrzeć, który dom będzie najdokładniej spełniał nasze potrzeby, żeby nie dać się ponieść.

wizja - dom

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com

Ostatnio, bardzo popularne są projekty małych domów. Grunty dzielone są na mniejsze parcele, więc musimy wydać więcej pieniędzy, jeśli chcemy nabyć grunt pod większy dom. Mniejsze domki są również uważane za znacznie bardziej energooszczędne. Są łatwiejsze do nagrzania, łatwiej także utrzymywać niewielką przestrzeń w czystości. Ważne jest, abyśmy dobrze przemyśleli, ile faktycznie miejsca będzie nam potrzebne. Jak dużą planujemy mieć rodzinę, albo czy w domku chcemy prowadzić jednocześnie swoją firmę. Pod tym adresem bez problemu zdobędziesz pomoc: .

dom jednorodzinny

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com

O tym, że dobry projekt (zobacz projekt schodów kręconych ) jest czynnikiem sukcesu w naszym przedsięwzięciu, nie musi się chyba nikogo przekonywać. W jaki sposób się za to zabrać? Duże firmy projektowe przeważnie dysponują dobrze zrobioną stroną w necie, do tego proponują doradztwo w zakresie doboru dobrego projektu do waszych oczekiwań. Częstokroć mają także oddziały w różnych miejscowościach, w których można też uzyskać doradztwo w tym zakresie. Niektórzy z nas decydują się na korzystanie z usług miejscowych biur architektonicznych, co także jest rozsądnym rozwiązaniem.

dom - pejzaż

Autor: Senado Federal
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli chcemy mieć trochę więcej metrażu, lecz mamy niewielki kawałek ziemi, zawsze możemy rozważyć projekty domów piętrowych. Są one idealnym złotym środkiem, pomiędzy wielkim domem, a małym. Nadal na parceli zajmują tyle powierzchni co mały dom, ale mogą posiadać powierzchnię użytkową większego domu. Dzięki temu, zmieścimy większą rodzinę albo biuro firmy, nie będąc zmuszonym do ucinania powierzchni domu.

W Polsce nadal dużym powodzeniem cieszą się projekty domów tradycyjnych. Współczesna architektura nie każdemu się podoba, zdarza się także, iż w okolicy, gdzie mamy stawiać dom, lepiej będzie pasowało coś klasycznego. Dlatego też projekty domów tradycyjnych są w ofercie prawie wszystkich biur architektonicznych. Mamy w związku z tym dużą swobodę wyboru, jeżeli ten styl nam odpowiada. Podczas dokonywania wyboru należy nie zapominać, iż dom musi być głównie wygodny do mieszkania, dlatego bierzemy pod uwagę nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też rozkład pomieszczeń wewnątrz. Powinniśmy sobie zadać następujące pytania jak: czy dom ma być parterowy czy piętrowy, ile pokoi będziemy potrzebować i na których poziomach. Zasadnicza jest decyzja o wykonaniu piwnic, bo to odczuwalnie wpływa na koszt inwestycji. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy warunki budowlane w okolicy zezwalają na dowolną bryłę budynku. Dowiedz się więcej tutaj: .

Projekty małych domów są również rozchwytywane z powodu wysokości dofinansowania z państwa, szczególnie dla młodych rodzin. Dofinansowania takie ograniczają powierzchnię domu, jaki jest objęty pomocą. Możemy naturalnie postawić lub nabyć większy dom (www.mtproject.pl/inwestycja/), ale wtedy dofinansowanie będzie mniejsze. Popularność niewielkich domków poprawiła się także przez wzgląd na niską dzietność. Nie wymagamy już mnóstwa miejsca, ponieważ młode osoby decydują się tylko dwójkę dzieci. Modne są również przystosowane projekty domów piętrowych, w których zamiast kompletnego piętra, robi się półpiętro w stylu poddasza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie traci się zbyt dużo z oszczędności niewielkich domów. W dodatku pomieszczenia na tego typu półpiętrze uzyskają ten przyjemny nastrój poddasza.