Jak jesteśmy w stanie określić budowę domu? Dzieło życia, spełnienie marzeń czy ogromny niepokój? Prawdopodobnie każde z tych definicji będzie pasować perfekcyjnie. Wiemy bowiem, iż dokonujemy czegoś niezwykłego, jest to realizacja marzeń, lecz zdajemy sobie również sprawę, z jakim stresem się to wiąże. Na całe szczęście, jak każda poważna sprawa jednakowoż budowa domu to proces, który możemy zaplanować i prawidłowo doprowadzić do szczęśliwego końca. Wszystko jest zależne od dobrego planu budowy.

wyszukiwarka graficzna

Autor: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl

No więc, jak budować dom? Przede wszystkim, pamiętajmy, że jest to proces wieloetapowy, co oznacza, że jesteśmy zmuszeni ogarnąć każdą rzecz bardzo dokładnie, krok po kroku (zobacz co piszą o tym inni). Jeśli to zaniedbamy, nie przeznaczymy odpowiedniej ilości czasu na najlepsze zaplanowanie, konsekwencje mogą być nieodwracalne – wzrost kosztów budowy i obniżenie jakości wykonania budynku.

Pierwszy etap to zdobycie zgody na budowę. Bez tego po prostu nie możemy rozpocząć żadnej budowy. Wiąże się to niestety z męczącą papierkowa pracą i bieganiem po różnych urzędach. Jak wiadomo, w Polsce takie załatwianie zazwyczaj jest dosyć męczące i długotrwałe. Po załatwieniu spraw urzędowych zatrudniamy fachowców i zaczynam budować nasz dom. Pierwsze co, powinniśmy właściwie przygotować plac budowy. Po tego typu pracach geodeta powinien wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z wytycznymi oraz planem zagospodarowania działki.

Jakie wybrać ściany do domu

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

Po zrobieniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji możemy stawiać pierwsze mury. Wymurowanie ścian, komina, a także postawienie stropów i wykonanie schodów żelbetowych to niezwykle ważny etap budowy domu (najnowsze informacje). Co tu dużo mówić, ma on wpływ na całą konstrukcję domu. Kolejny krok to zrobienie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej biologiczna oczyszczalnia ścieków elektrycznej określone jest kodeksem budowlanym oraz pozostałymi zasadami bezpieczeństwa. Po takim wykonaniu niezbędne jest sprawdzenie i odbiór instalacji.

Jednym z ostatnich etapów są prace montażowe, które zaczynamy od zewnątrz. już czekają do do zamontowania są okna i drzwi. Po wstawieniu okien bierzemy się za wykonanie elewacji budynku, która ma dwie niezwykle ważne role: prezencja zewnętrzna budynku i solidna izolacja domu. I w końcu na sam koniec mamy jeszcze do załatwienia kilka formalności, najistotniejsze to powiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu, to w ciągu 21 dni nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby wprowadzić się do naszego nowego domu. To jest dopiero radość!