Nie każdy urodził się się do tego, by przez wiele lat mieszkać w bloku. Pomimo że powstające osiedla są estetyczne, pełne krzewów i w niczym nie przypominają skupisk szarych kolosów z wielkiej płyty, które masowo wyrastały w Polsce kilkadziesiąt lat temu, mnóstwo osób nadal nie wyobraża sobie, że mogłoby spędzić całe życie w takim miejscu.
Oponenci mieszkania na blokowisku uzasadniają swoją niechęć za pomocą kilku różnych argumentów, wśród których kluczową rolę odgrywa brak prywatności. Trudno nie przyznać im racji. W jednym bloku najczęściej znajduje się kilkanaście lokali mieszkalnych, które zajmują najróżniejsi ludzie. Bezkonfliktowi i wichrzyciele, entuzjaści słuchania głośnej muzyki i wielbiciele ciszy, rodziny z gromadkami dzieci i osoby na emeryturze. Nigdy nie możemy być pewni, kto zamieszkuje obok i jak będą wyglądały nasze relacje.
Autor: Mark van Acker
Źródło: Reynaers
Tak wielka bliskość obcych nam ludzi może powodować spory dyskomfort, który dodatkowo intensyfikują cienkie ściany, balkony producent balkonów znajdujące się tuż obok siebie czy okna z widokiem na okna sąsiada. Nikt, nawet najbardziej towarzyski lub ciekawski człowiek, nie chce przecież brać udziału w cudzych sprzeczkach i awanturach domowych. (Projekty domów parterowych) Kolejną wadą wielkich blokowisk jest również brak przestrzeni wypoczynkowej. Architekci naturalnie uwzględniają w swoich projektach zieleńce, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało jak na tak duże rzesze mieszkańców. Kilka wypielęgnowanych rabatek i parę krzewów nie nigdy nie będzie w stanie zastąpić własnego ogrodu. Poza tym obszary wokół nowo powstałych bloków na pewno nie są przystosowane do naturalnych potrzeb dzieci, które powinny jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.
Na osiedlach brakuje stref do gry koszykówkę, porządnych piaskownic i dobrze wyposażonych placów zabaw. Ze świecą szukać także trzepaków, które latami pełniły rolę centrum życia towarzyskiego najmłodszych. Analizując wszystkie wyżej wymienione domku. Biura architektoniczne mają w swych ofertach projekty domów do 120 m², których wykonanie często bywa tańsze niż garsoniera w centrum Warszawy- odwiedź.