Stosunkowo od niedawna do pokrywania i obróbek dachowych całkiem powszechnie
wykorzystywana bywa blacha powlekana. Aktualnie nastąpił wysyp ludzi budujących domki jednorodzinne. Blacha powlekana jest niesłychanie popularna ze względu na względnie niską cenę, a przy tym estetykę oraz wytrzymałość materiału.

blacha

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com
Zastosowanie szczególnych przetłoczeń powoduje, iż przypomina dachówki (blachodachówki), w przeciwieństwie do nich są jednakże niezmiernie lekkie. Mogą istnieć zalane nawet kilkunastoma warstwami powłok przeciwrdzewnych. Stopień odporności, solidności na uszkodzenia mechaniczne i opłata zależą od rodzaju ostatniej powłoki, która może być wykonana z żywicy poliestrowej, polichlorku winylu bądź poliuretanu z dodatkiem poliamidu. Potężną walorem blach powlekanych jest ich uniwersalność, co znaczy, że nadają się do krycia grani o nachyleniu od 5° do 90°, zobacz tutaj przykłady ssab.com/Global/PRELAQ/Datasheets/pl/610_Prelaq%20Polyester.pdf?epslanguage=pl. Blachodachówki są proste w montażu w zasadzie na dachach płaskich również dwuspadowych, gdy stosuje się wielkoformatowe kasetony dosięgające od okapu aż do grani wielkości 80-120 cm i rozciągłość aż do 15 m. Masa przedsiębiorstw prowadzi hurtową sprzedaż stali. W ich firmach dostępne są dodatkowo części drobnowymiarowe sprawdzające się na grzbietach wielopołaciowych ewentualnie z przeważającą liczbą lukarn.

blacha ze śrubami

Autor: Mark Fickett
Źródło: http://www.flickr.com
Oba systemy mocuje się do łat. Waga porządnie ułożonego pokrycia tak bywa nie przekracza 15 kg/m2, natomiast jego trwałość to przynajmniej 50 lat. Blacha powlekana na dodatek zabezpieczona jest folią zabezpieczającą, która bywa idealną ochroną przed zarysowaniami mechanicznymi, na czas przewozu. W hurtowej sprzedaży stali natknąć się można na blachy powlekane w okazałej gamie kolorystycznej. Poza tym mogą mieć nawierzchnie matową, lśniąca lub teksturową. Blacha powlekana ma duże zastosowanie począwszy od domowych urzadzeń, armatury, karniszy aż do bram (zobacz ogrodzenia posesyjne) garażowych, okiennic i materiałow wykończeniowych.