Bezpieczny rozwój dziecka to priorytet stawiany sobie przez wszystkich rodziców. Jeśli ty także masz pociechę, zapewne zabiegasz, by twojemu brzdącowi niczego nie brakowało i by nigdy nie był wystawiony na niebezpieczeństwo, toteż kupujesz np. specjalne osłony na gniazdka elektryczne.

Identycznie jest z zabawą – częstokrotnie decydujemy się na zabawki edukacyjne i staramy się wychodzić z dzieckiem na plac zabaw, aby uczyło się kontaktów z rówieśnikami oraz mogło przebywać na świeżym powietrzu. Jednakże nie każdy plac zabaw gwarantuje bezpieczeństwo – w jaki sposób sprawdzić czy właśnie ten ulokowany obok naszego domu realizuje wyznaczone standardy?
plac zabaw

Autor: sikeri
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem wystarczy już pierwsze spojrzenie – jeśli wszędzie zauważasz śmieci, nie jedynie papiery, ale co gorsza – szkło, to powinna być pierwsza oraz ostatnia wizyta w niniejszym miejscu. Jeśli wszystko wydaje się być ok, zobacz czy przy wejściu wisi regulamin oraz informacje kontaktowe do właściciela. Następnym istotnym elementem są nawierzchnie na plac zabaw, które powinny gwarantować bezpieczeństwo również kiedy maluch spadnie z huśtawki (interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-place-zabaw). Najbardziej powszechne nawierzchnie to syntetyczna guma, piasek, jak również wiór drzewny. Wyjątkowo niebezpieczną zaś nawierzchnią jest beton. Trawa (Zobacz więcej: trawa w rolkach wrocław) również nie jest idealna, gdyż kiedy tylko zacznie deszczowo, zamiast miłej trawki będzie błoto, na jakim jedynie można się poślizgnąć. Ponadto należy sprawdzić wszystkie znajdujące się na placu zabaw sprzęty – nie mogą być popsute, powyginane lub zardzewiałe. Niekiedy klej do drewna bądź do plastiku puszcza oraz może się okazać, że maluch szybciej się zadraśnie, niż będzie się radośnie bawić (kleje przeznaczone do drewna).

plac zabaw

Autor: Ryan Hyde
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli na placu zabaw znajduje się piaskownica, piasek powinien być czysty, nie mieć żadnych śmieci oraz robaków. I na koniec zupełnie nie najmniej ważna sprawa, a całkowicie przeciwnie – plac zabaw powinien być ogrodzony, aby nasze maluchy nie biegły poza jego teren podczas zabaw, ale nie jedynie. Ogrodzenie zabezpiecza również przed wejściem np. psów, które mogłyby zabrudzić piaskownicę. Plac zabaw to znakomite miejsce dla maluszków, jak najbardziej o ile jest bezpieczny. Dzieci mogą bawić się tutaj godzinami, by później zmęczone, lecz też szczęśliwe zasnęły od razu po wieczornej kąpieli i czytaniu. Dowiedz się więcej: S.A.