Jeżeli budujesz dom istotne jest jego odpowiednie pokrycie, czyli położenie dachu, który będzie ochraniał budynek przed dostawaniem się do wewnątrz deszczu, wiatru i innych czynników atmosferycznych.

Kolorowe dachówki

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Dachówki tego rodzaju (na przykład :

dachówki ceramiczne Koramic) robi się z gliny, która przez wzgląd na swoją budowę nie przepuszcza wody i zabezpiecza przed mrozem. Z tej właśnie racji stanowi świetny materiał izolacyjny i idealnie nadaje się na zadaszenia. Naturalne złoża gliny nie mają jednolitego koloru – dlatego dachówki tego typu mogłyby się między sobą różnić jeśli chodzi o odcień czerwonego, czyli standardowego kolory glinu, który wynika z zawartości żelaza. Aby zatem nadać dachówkom stałą barwę stosuje się barwienie w masie lub angobowanie.

Pierwszy rodzaj, a zatem barwienie w masie, to dodawanie do gliny odpowiednich pigmentów jeszcze przed uformowaniem dachówek. Tymczasem angobowanie polega na naniesieniu na już ukształtowaną i wysuszoną, chociaż jeszcze nie wypaloną glinę substancji jaką jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tą metodą a barwieniem w masie polega też na tym, że angobowanie realizowane jest tylko na wierzchniej warstwie dachówki, co powoduje, że po przycięciu

Mężczyzna kładący dachówki

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

dachówki może mieć ona w miejscu przecięcia inny odcień, w przypadku pierwszej metody różnica ta nie jest widoczna z tego powodu, że cegłówka ma jednolity kolor.

Dachówki angobowane (Orea 9 marki Koramic) w wyniku tego procesu są bardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych niż standardowe cegłówki. Przez wzgląd na możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać również bardziej urozmaicone kolory, a dzięki zastosowaniu kwarcu i innych podobnych związków mogą także uzyskać bardziej błyszczącą strukturę, co powoduje, że dach (odbiór nowego dachu) wygląda bardzo okazale.

Oczywiście większa odporność i możliwość uzyskania różnorakich barw sprawia, że dachówki angobowane są przeszło o 10% droższe aniżeli ich nieangobowane odpowiedniki. Wydatek ten jednak w czasie znacznie się opłaca, jako że dachówki takie zdecydowanie dłużej utrzymują swój wygląd, nie pękają i nie pokrywają się mchem. Są jednym słowem bardziej wytrzymałe, a tym samym na dłużej nam posłużą. Poniesiony wydatek zwróci się więc na pewno.