Koszty wymiany pokrycia dachu są niemałe. Dodatkowo kłopoty logistyczne podczas remontu dachu – wyprowadzka z poddasza, wywóz rozebranych materiałów – potrafią zniechęcać. Stąd pokusa prowizorycznych reperacji umożliwiających nieco odroczyć renowację dachu.
Aby nie popełnić błędu w ocenie, dobrze jest poprosić o sukurs zawodowca – dekarza czy nawet architekta, kiedy obawiasz się, że stan więźby jest niedostateczny. Dekarz pomoże skontrolować stan obróbek blacharskich. Skontroluje szczelność przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem a także pomoże szczegółowiej zlokalizować miejsca przecieku. Budowlaniec z kolei wychwyci wszystkie mankamenty więźby i wyda opinię konstrukcyjną. Oszacuje w niej, czy stara więźba wciąż zachowuje nośność a także czy podtrzyma nowe pokrycie dachowe.
Najczęściej wystarczy rozmontować część pokrycia dachowego, by dostać się do obróbek blacharskich, i wymienić je lub rozmontować i ułożyć ponownie, ale już poprawnie. Ten banalny zabieg pomoże zakończyć problemy z przeciekającym dachem i wcale nie będzie konieczna wymiana pokrycia na nowiutkie. Kiedy dach jest wykończony dachówką, bez trudu będzie zmienić parę zniszczonych egzemplarzy na nowe, choć istnieje obawa, że będą się one wyróżniały na tle innych, bardziej poblakłych czy poplamionych.
Wierzch z blachy zdołamy prowizorycznie łatać, przykładowo specjalnymi sznurkami uszczelniającymi. To jednak zawsze tylko zawieszenie dużego remontu. Dach można naturalnie wyczyścić, a kiedy niekiedy również pomalować. Można też wzmacniać więźbę bez roboty rozbiórkowe we Wrocławiu pokrycia, aczkolwiek bywa to niełatwe. Naturalnie, dotyczy to tych domów, jakich mansardy nie są użytkowe, i jest stamtąd dobry dostęp do więźby dachu.
Wymiana pokrycia zawsze jest kosztowna, jednak mimo to nadzwyczaj często się opłaci. Po pierwsze dom wygrywa na wyglądzie, wyjątkowo jeżeli stare pokrycie straciło swój początkowy wdzięk. Przy okazji wymiany pokrycia zdołamy też wiele zmienić w dachu, co będzie pożądane także dla ergonomii poddasza. To również doskonała okazja, ażeby skontrolować, w jakim stanie znajduje się wełna mineralna oraz cegła klinkierowa dookoła komina.