Wtedy, gdy zdecydujemy się już na kupno ziemi, nie możemy kierować się jedynie swoim przeświadczeniem dotyczącym tego, jak użyteczna może się ona okazać pod budowę domu, ale musimy mieć także na względzie jej obiektywną rynkową cenę jako lokata kapitału.

dodatki

Autor: KLOSE
Na jakąkolwiek oglądaną przez nas działkę musimy spojrzeć oczami przyszłego potencjalnego kupującego. Niezależnie od naszego przekonania o zmienności naszych zamierzeń, musimy zdecydować się na nieruchomość, której rynkowa wartość ma szansę wzrastać. Zaczynając szukanie powinniśmy sobie zadać pytanie odnoszące się do dostępnej przestrzeni. Jeśli wybraliśmy wcześniej projekt domu, to jego rozkład oraz wymiary mogą nam zasugerować, jakiego rodzaju muszą być minimalne rozmiary działki i układ albo orientacja. Jeżeli jednak wybór projektu zostawimy sobie na czas późniejszy, powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najbardziej istotne. Jeśli planujemy dynamicznie spędzać czas w naszym ogrodzie, na pewno nie będą nas zadowalały małe ogródki w zabudowie szeregowej.
Jeżeli ogród przy naszym domu ma spełniać jedynie funkcję „ukwieconego zakątka”, nie powinniśmy wybierać działki o wielkości 1500 m. Następnym obok wielkości bardzo ważnym parametrem działki jest jej układ. Powinniśmy szukać posesji proporcjonalnej, najkorzystniej o formie nieco wydłużonego prostokąta. Najlepiej byłoby wpisać w niego dom (zobacz montaż kotew) i kolejne wszelkie strefy funkcjonalne, jakie ma spełniać ogródek. Działka to najczęściej dodatkowe koszty doprowadzania różnego typu mediów, utwardzenie drogi dojazdowej albo zabezpieczenia naszego mienia. Poza tym jeśli na co dzień jesteśmy w mieście, trzeba pamiętać o możliwości wygodnego dojazdu.

Nie musimy opierać się jedynie na aucie, musimy brać pod uwagę jakąś komunikację awaryjną. Najlepiej jest sprawdzić różne koncepcje komunikacyjne i przy okazji sprawdzić stan okolicznych dróg.