Żurawie to dźwigi jakie posiadają duże przeznaczenie we wszelkich sferach życia. Ich rosnące każdego roku zapotrzebowanie związane jest z trwałym przyrostem ilości inwestycji, zakładów budowlanych, czy wzrostem przewozu. Lokalizacja wykonywania pracy, zapotrzebowanie i typ pracy ma wpływ na dobór rodzaju żurawia którego potrzebujemy użyć. Żurawie Wrocław, których zasadniczym czynnikiem nośnym przenoszącym ładunek jest wysięgnik, rozróżniamy zależnie od cech użytkowych, również ustalonych cech konstrukcyjnych.
Źródło: http://www.flickr.com
Własności użytkowe łączą się funkcją tych sprzętów do ustalonych prac przeładunkowych w budowlance, portach, dokach, na statkach, w kolei, bądź zakładach pracy. Istnieje wiele wersji żurawi. Żurawie Wrocław stacjonarne to dźwignice składające się z przymocowanych na stałe do baz słupów, na jakich przytwierdzono wysięgniki czyniące ruch obrotowy (zobacz, gdzie je znajdziesz). Kąt obrotu wysięgnika może być zawężony parametrami dźwigu, lecz może też wynosić pełne 360o. Po obrotowym wysięgniku przesuwa się wciągnik, będący modułem unoszącym ładunki.
Dźwig samojezdny jest dźwignicą która służy do przesuwania ładunków, przytwierdzonym na podwoziu samojezdnym, posiadająca wysięgnik mogący przeprowadzać ruch obrotowy, a także ruch opuszczania, oraz wznoszenia. W większości przypadków wysięgnik ma przystosowywaną długość i możność teleskopową. Takie żurawie Wrocław () przeznaczone są zwłaszcza do ruchu po drogach publicznych o utwardzonej powierzchni. Pewna część, w zależności od właściwości systemu jezdnego podwozia ma możliwość poruszać się po terenie o nieutwardzonej nawierzchni.
Dźwig przenośny to żuraw zamontowany na pojeździe ciężarowym między kabiną kierowcy a skrzynią, czy też z tyłu pojazdu, służący do załadunku ładunku na samochód, również jego rozładunku. Kluczowe gatunki (zobacz gatunki stali nierdzewnej) dźwigów ruchomych to dźwigi do przewozu towarów budowlanych, również do przewozu drewna. Dźwig wieżowy tworzy się z pionowego masztu instalowanego na przejezdnym, czy też stacjonarnym podłożu i wysięgnika poziomego, bądź nachylonego pod kątem do poziomu. Dźwig wieżowy unosi ciężary na haku opuszczanym na lince z wysięgnika żurawia.