Każdy dom składa się z dużej ilości części składowych pośród których odróżniamy te konstrukcyjne i niekonstrukcyjne. Do pierwszej kategorii zaliczamy elementy takie jak: dachy, płyty fundamentowe, ściany nośne, podpory itd.. Drugi rodzaj zawiera komponenty jak np.: drzwi, okna, luksfery, ściany działowe, bramy itd..

Wszystkie wymienione elementy są produkowane przez niezliczoną ilość przedsiębiorstw zarówno w Polsce jak i za granicą. W naszym kraju możemy znaleźć duże fabryki w każdym większym mieście, jako przykłady można podać miasta takie jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz (zobacz bramy bramy hormann warszawa z Bydgoszczy w ofercie Polger), Kielce, Katowice. Samą budowę domu należy zacząć od znalezienia dobrej działki. Następnie musimy zdobyć projekt naszego idealnego miejsca zamieszkania. Następnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

garaż

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Od tej chwili rozpoczyna się faktyczna budowa. Zaczynając od wykonania obmiarów geodezyjnych i rozpoczęcia robót ziemnych, przez wylanie fundamentów, wymurowanie ścian nośnych, wylanie stropów i schodów, zakańczając na dachu. Do tak powstałego budynku wstawiamy później stolarkę, otrzymując w rezultacie obiekt w stanie surowym zamkniętym. Następny krok to wykończenie naszego budynku, obejmuje on takich czynności jak: wykonanie podłóg, tynkowanie, wykonanie podłóg, montaż różnych urządzeń itd. Zobacz również: ten link.

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości wszystkich wymienionych prac należy zatrudnić fachową ekipę oraz sprawdzoną osobę, której zadaniem będzie sprawowanie nadzoru nad progresem robót. Obowiązkiem każdego kierownika budowy jest pilnowanie, żeby wszystkie prace były prowadzone z należytą starannością oraz przy zachowaniu wymogów BHP. Jest to znacząca odpowiedzialność, ponieważ jeżeli na terenie budowy dojdzie do incydentu w trakcie którego ktoś zostanie poszkodowany, a jednocześnie zostaną zauważone jakieś nieprawidłowości, to w takiej sytuacji odpowiedzialność karną poniesie właśnie kierownik budowy. Inwestor zostaje natomiast ze wstrzymaną inwestycją, która zamiast przyszłych profitów, może zacząć przynosić straty, jeżeli proces ten będzie trwać przez dłuższy czas.

Konkludując, budując dom musimy pamiętać o znaczącej ilości czynników. Proces od chwili podjęcia decyzji o budowie, do chwili zakończenia wszystkie robót jest długi i składa się dużą ilość etapów, z których większość zauważalnie różni się od siebie, w związku z czym podjęcie tak znaczącej decyzji powinno być poparte dogłębnymi przygotowaniami. W odmiennym wypadku możemy więcej stracić niż zyskać.