Troską każdego przedsiębiorcy jest zachowanie płynności finansowej prowadzonej firmy. Czy uda się tego dokonać zależy przede wszystkim od tego, na jakim poziomie kształtuje się kapitał obrotowy przedsiębiorstwa.

firma

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Każde przedsiębiorstwo posiada swój majątek , który ma charakter obrotowy. Jeśli od tego majątku będą odjęte zobowiązania finansowe, które firma jest winna dostawcom, należności z wobec banku w efekcie zaciągniętych przez przedsiębiorstwo kredytów, pieniądze wydawane na wypłatę wynagrodzenia pracowników oraz składki na ubezpieczenie społeczne i podatki powstanie kapitał obrotowy firmy odzyskujące odszkodowania (Cena biznesu). Kapitał obrotowy netto to różnica, powstająca po odjęciu aktualnych aktywów przedsiębiorstwa od zobowiązań o charakterze krótkoterminowym, które ma przedsiębiorstwo. Kapitał obrotowy netto powinien być wyższy niż majątek trwały , który jest własnością firmy. Do cieszących się największą popularnością środków płatniczych zalicza się pieniądz. Funkcje pieniądza są rozmaite. Funkcje pieniądza to przede wszystkim funkcje płatnicze, obrachunkowe i transakcyjne. W przeważającej liczbie przypadków pieniądz spełnia również funkcję o charakterze motywacyjnym.

biznesmeni przy komputerach

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele firm, które funkcjonują na rynku potrzebują do wykonywania swoich zadań odpowiednich programów komputerowych. Zdecydowana większość przedsiębiorców stosuje legalne oprogramowanie (nielegalne oprogramowanie w firmie). Są jednak i tacy przedsiębiorcy, którzy pomimo grożących kar kupują nielegalne oprogramowanie w firmie. Wykorzystywane nielegalne oprogramowanie w firmie, jeżeli zostanie znalezione pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Właściciel przedsiębiorstwa, który zdecydował się na zainstalowanie na należących do firmy komputerach nielegalnego oprogramowania złamał ustalone w naszym kraju prawa autorskie. Właściciel oprogramowania znajduje się pod ochroną przepisów ustawy o ochronie praw autorskich oraz prawa karnego. Przedsiębiorca, który zdecyduje się zainstalować na stosowanych w firmie komputerach nielegalne oprogramowanie nie tylko straci sprzęt komputerowy, ale będzie pociągnięty do odpowiedzialności , która ma charakter karny. Może zostać ukarany karą grzywny, karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności. Nie opłaca się więc instalować nielegalnego oprogramowania. Oszczędności mogą przecież przekształcić się w wielkie kłopoty. Powinien wiedzieć o tym każdy, kto decyduje się na kupno pirackiego oprogramowania do własnej firmy (jakie są funkcje pieniądza).