Od pewnego czasu Polacy planujący montaż tarasu w ogródku przyglądają się bacznie deskom kompozytowym. Posiadają one wiele plusów, których nie mają zwykłe, naturalne deski, z których dotąd układano tarasy.
Deski kompozytowe mają nieco wspólnego z drewnem: składają się bowiem z mączki drzewnej i polichlorku winylu (PCV).

Obecność drewna waha się, zależnie od jakości, pomiędzy 30 a 60%. Można zapytać więc, dlaczego pakować pieniądze w nowy, sztuczny materiał zamiast w prawdziwe drewno? Powodów jest wiele.
Mianowicie kompozyty wyglądają prawie jak drewno, a nawet w dotyku przypominają jego strukturę. Posiadają jednakże lepsze te właściwości, które są istotne przy układaniu tarasów. Obiekt z nich złożony będzie odporny na różnorodne warunki pogodowe, od mrozów i śniegów, przez deszcze, palące ostre słońce, nawet po ogień, bo deski kompozytowe są niepalne. Mniej ulegają też działaniu grzybów i mchu. Nie wybrzuszają się i nie deformują, a to przy naprawdę małym uczestnictwie pielęgnacji. Nie potrzeba ich, tak jak drewna, konserwować, impregnować i odmalowywać, a i tak pozostaną długi czas w dobrym stanie. Głównym środkiem ich konserwacji jest właściwie gruntowniejsze mycie.
Wystrój

Autor: Komandor
Czym jeszcze wyróżniają się kompozyty? Są produkowane taśmowo. Sprawia to, że są idealnie proste, więc bardzo łatwo i szybko buduje się z nich tarasy. Szczególnie wtedy, gdy zakupi się przygotowany zestaw montażowy. Przy limitowanych możliwościach drewna, kompozyt wydaje się genialnym budulcem.

Idealna równość cechuje deski kompozytowe pod względem formy. Nie mają sęków, słojów, drzazg, odkształceń itp. Jeżeli są przynajmniej niezłej jakości, mogą przez długi czas wyglądać wręcz idealnie. Ten idealny wygląd bywa także zaliczany do wad. Szczerze mówiąc, prawdziwe drewno (heblarka grubościówka) ma wiele uroku i ta niezakłócona doskonałość nie podoba się wszystkim ludziom.

Inna wada, która na pewno zniechęca osoby planujące układanie tarasu, to koszt kompozytu. Jest on przeważnie droższy od drewna, czasem nawet bardzo drogi. Na pewno jednak można go wziąć pod uwagę przy projektowaniu budowy tarasu.