Po wylaniu fundamentów nadchodzi czas na stawianie murów domu. Materiałów do budowy murów zewnętrznych jest niezwykle wiele. Każdy, kto buduje budynek, namyśla się który materiał wybrać, aby spełnił wszystkie jego wymagania.
Źródło: http://www.flickr.com
Do konstrukcji budynków wolnostojących używa się przeważnie pustaki. Poza pustakami można też wykorzystać do budowy domu pustaki ceramiczne, pustaki silikatowe czy też komórkowy beton. Od tego, jaka ma być ciepłochłonnośc budynku, ściany takie mogą być jedno-, dwu- albo trójwarstwowe. Wszystkie technologie są znane i nie sprawiają ekipie budowlanej większych kłopotów wykonawczych. Trzeba prawidłowo dobrać wszystkie materiały i zatroszczyć się o dobrą brygadę budowlaną, jeśli chcielibyśmy uniknąć błędu. Do budowy murów jednowarstwowych wykorzystywane są surowce ścienne o wysokiej termicznej izolacyjności. Mogłyby to być lekkie odmiany komórkowego betonu lub materiały z ceramiki poryzowanej. W krajowych przepisach grubość ściany określona jest jako 40-50 cm.
Ściany dwuwarstwowe są bardzo często stosowaną technologią wykonywania wierzchnich ścian. Technologia ta zezwala na wykorzystanie jakichkolwiek materiałów na nośną ścianę, przez to można by je wybierać zależnie od przeznaczonego na taki cel budżetu. Technika (Polecam technika diamentowa Wrocław) dwuwarstwowa pozwala na rozłożenie robót w czasie. Docieplenie domu można by zrobić, gdy budynek ma już okna, a nawet urządzone wnętrze. Mieć w pamięci należy, że w technologii tej nie można stale zwiększać grubości ocieplenia. Istnieje bowiem zagrożenie pękania tynku i oddzielania się od podłoża. Jest coś takiego jak BSO. Polega on na naklejeniu i zamocowaniu płyt termoizolacyjnych do ściany.
Na powierzchni wkleja się siatkę zbrojeniową ze szklanego włókna oraz wyrównuje się nawierzchnię zaprawą klejową. Potem się ją gruntuje oraz na końcu kładzie się cienki ozdobny tynk. Ten sposób ocieplania można by używać praktycznie na murach wierzchnich zbudowanych ze wszystkich rodzajów surowca.