Dużo profesjonalnych urządzeń jest wykonanych z jakiegokolwiek konkretnego metalu. Może to być np. stal, cyna czy miedź. Każdy z tego typu metali ma swoje właściwości. Jest jeden specjalny, jakiemu warto się przyjrzeć, i jaki jest stopem miedzi i cynku.
Owy metal to mosiądz.
Źródło: pixabay.com
To złączenie miedzi z cynkiem, który jest często stosowany na okucia drzwiowe czy elementy armatury przykładowo łazienkowej. Dodatkami do niego mogłyby zostać ołów, cyna czy też krzem. Mosiądz to metal, jaki charakteryzuje się żółto-złotym kolorem i bywa czasem cięższy niż stal. Mosiądz jednofazowy zawiera do 30% cynku i cechuje się znaczną giętkością w temperaturze pokojowej, z tego też powodu przerabia się go na zimno. Jego trwałość wzrasta wraz z objętością cynku. Bardzo często używany do tworzenia łusek amunicji. Mosiądz posiadający dwie fazy ma średnią trwałość i wraz ze wzrostem zawartości cynku maleje jego miękkość.
Ze względu na właściwości techniczne i praktyczne, mosiądz ma w przemyśle niezwykle obszerne zastosowanie. Rzeczy z tego metalu wyprodukowane to części maszyn. Ma zastosowanie w przemyśle samochodowym czy chemicznym. Bardzo często stosuje się go do wyrobu elementów dekoracyjnych w metaloplastyce przykładowo mosiężne uchwyty. Niezwykle często się zdarza, że zanieczyszczony mosiądz wygląda nieładnie, lecz w prosty sposób można temu zaradzić. Połączenie białego octu i soli jest w najwyższym stopniu skutecznym sposobem na niwelowanie nieczystości z mosiądzu. Kwas obecny w occie może ułatwić rozbicie rdzy na płaszczyźnie metalu. Sól (sól drogowa sól drogowa) natomiast działa jako preparat ścierny, lecz także ulepsza funkcjonowanie kwasu.
Jeśli na produktach z mosiądzu zebrał się brud oraz kurz, mógłby wystarczyć płyn do czyszczenia talerzy. Jeśli na wykonanych z mosiądzu towarach jest tłuszcz, to skutecznie z nim upora się mydło.