Najnowocześniejsze technologiczne rozwiązania śmiało wkraczają do naszych mieszkań oraz domów. Coraz wydajniejsze, mocne układy sterowania w rękach inżynierów będą się zmieniać w nowoczesne systemy sterujące domową instalacją. Rozwiązania tego typu już jakiś czas temu zdobyły miano inteligentnych domów, obecnie są one coraz częściej wykorzystywane przez wielu ludzi budujących swoje własne domy.

W kilku słowach inteligentne domy (inteligentny dom – dowiedz się więcej) to układ elementów wykonawczych oraz czujników, wykonujących określone działania w oparciu o zaprojektowane algorytmy. Przy sterowaniu wykorzystywane są wydajne układy oparte o mikroprocesory, dzięki temu są praktycznie nieograniczone możliwości ich programowania, modyfikacji i przeróbek. W praktyce układy w domach inteligentnych pełnią dwa ważne zadania, czyli bezpieczeństwo napełnienie środkiem gaśniczym FM-200 oraz sterowanie. W oparciu o dużą ilość zamontowanych sensorów, czujników oraz zaprogramowanych algorytmów układ sterowania może wyłączyć lub załączyć wszystkie elementy instalacji, a poza tym wysłać właścicielowi informację o tym, co się w domu dzieje.

Budując inteligentny dom przede wszystkim należy ustalić zakres, w jakim automatyka będzie sterować poszczególnymi elementami.

inteligentny dom

Autor: Jaga

Do sterującego układu da się przyłączyć w zasadzie wszystkie układy znajdujące się w domu, ale chcąc je zintegrować z całym systemem należy wybrać odpowiednie urządzenia, które na to pozwolą. Rzecz jasna podstawą jest sterowanie układem oświetlenia, tu bardzo dobrze sprawdzają się czujniki obecności, które samodzielnie będą załączać światła po wykryciu obecności domowników. Następnym elementem, jaki coraz częściej staje się jednym z elementów inteligentnego sterowania, jest ogrzewanie (iq-building.com.pl/inteligentne-ogrzewanie-czy-warto/), dzięki jego użyciu można w dowolny sposób sterować temperaturą powietrza nawet jak nie będzie w środku domowników. Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie – połączenie systemu alarmowego z układem sterującym budynkiem pozwala na znaczne rozszerzenie jego funkcjonalności, włącznie z tym, że można będzie zdalnie sterować wszystkim przykładowo przy pomocy telefonu komórkowego.