Powierzchnia pod budowę to główna arena obserwacji i zmagań projektantów. Liczą się wszystkie detale: właściwości ziemi, pochyłości terenu, jakość sprzętów, którymi dysponuje firma itp. Typowe rozpoznanie prowadzi do zaprojektowania izolacji lub wzmocnienia fundamentów. Największą bolączką, która spędza sen z powiek inwestorów jest możliwość zalania i niedrożności wodnej, wówczas warto zrezygnować z podpiwniczenia.
Właściwe podpiwniczanie stanowi o istocie pracy geotechników przy projektach (informacje o usłudze: wykonywanie badań geotechnicznych). Pomieszczenia znajdują się w tym przypadku „pod ziemią”, a tym samym są bardziej podatne na zalania w wyniku ewentualnych usterek kanalizacji. Naturalną przeszkodą w projektowaniu zabudowań są nierówności. Gromadząca się deszczówka także uszkadza dach i podłoże? Wyzwaniem dla geotechników jest prawidłowe wystawienie opinii, która da podstawy pod system odprowadzający wodę na dachu, z podłoża czy ścieków (przeczytaj więcej jeśli chodzi o ofertę na badanie gruntu pod budowę).
Pomiary geotechniczne to konieczność dla stawiających nowe altanki na nierównych działkach. Od całkiem niedawna opinie geotechników stanowią podstawę prawa w budownictwie bez nich prace będą nielegalne. Wszystkie jedno- i dwukondygnacyjne budowle muszą wcześniej zostać raportowane ową zgodą. Geotechnicy klasyfikują projekt pod stosowną kategorię, określają też plany, a po nich ilość i zakres robót do wykonania.
Opinie geotechników tworzą fundament (zobacz również poziomowanie posadzek) prawa w tej dziedzinie, co powoduje, że profesja ta obdarzona jest niezwykle wysoką odpowiedzialnością i zaufaniem społeczeństwa – co oczywiście jest dobre.