Większość osób które budują swój dom wybiera typowy dach ze spadem, dachy płaskie absolutnie w Polsce nie zyskały uznania. Może to wynikać z naleciałości z poprzedniej epoki, kiedy dużym problemem takich dachów było zachowanie szczelności. Mimo że nowoczesne technologie już dawno rozwiązały ten problem, to mimo wszystko przekonanie o złych cechach dachów płaskich cały czas jest obecne wśród projektantów domów, i ilość takich projektów bez przerwy jest stosunkowo mała.
Źródło: Blachy Pruszyński
A dachy płaskie mają sporo zalet, i w wielu przypadkach sprawdziłyby się znacznie lepiej, niż użytkowane powszechnie dachy ze spadkiem. Przede wszystkim dach płaski dużo mniej kosztuje, zwłaszcza przy rozbudowanych budynkach może to mieć duże znaczenie. Poza tym taki dach wyłazy dachowe można efektywnie wykorzystać, czy to umieszczając na nim jakieś urządzenia techniczne, czy też zwyczajnie używając do wypoczynku i relaksu. Oczywiście dach płaski może spełnić swoją rolę jedynie wtedy, gdy będzie odpowiednio zbudowany i zaprojektowany, na szczęście dzisiejsze technologie pozwalają na takie wykonanie, które nie będzie w przyszłych latach robić problemów z przeciekaniem.
Podstawową rzeczą przy realizacji dachów płaskich musi być zapewnienie odpowiedniej szczelności. Jeżeli coś będzie źle wykonane, to dach zacznie przeciekać, co jest niebezpieczne i dla samego budynku, i dla jego mieszkańców. Najważniejszym surowcem, od dawna używanym na budowach do uszczelniania jest zwyczajna papa, jednym z jej rodzajów jest styropapa, czyli połączenie styropianowego rdzenia z zewnętrzną warstwą papy – zobacz izokliny.
Styropapa oprócz właściwości chroniących przed wilgocią jest również świetnym izolatorem termicznym, a montaż jej jest bardzo prosty. Doskonale sprawdza się na dużych, płaskich powierzchniach, jej zastosowanie zapewnia zachowanie odpowiednich parametrów termicznych budynku. Za to do połączeń dachu z wystającymi elementami często są używane izokliny, które mają postać trójkąta ze styropianu z jednego boku pokrytego kawałkiem papy.