Szalowanie w inny sposób określane deskowaniem lub deskówką jest rodzajem formy, która jest używana w takim celu, żeby nadać kształt mieszance betonowej. Deskowanie tradycyjne jest to wykonana tymczasowo z desek albo innych elementów drewnianych budowa.

Czasami stosowany jest także metal (zobacz ciecie laserowe) lub sklejka wodoodporna.
Na konstrukcję wylewana jest masa betonowa a forma ma zapobiegać rozlewaniu się betonu. Kiedy beton zaschnie, otrzymujemy pożądany kształt i pozbywamy się konstrukcji drewnianej przez odbijanie od otrzymanego elementu. Ponieważ tu wymagane jest usunięcie konstrukcji z drewna powstają dodatkowe wydatki, które wiążą się z wydłużeniem czasu pracy oraz z koniecznością zaangażowania dodatkowych pracowników. Można by również użyć szalunek tracony, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym w branży budowlanej. Szalunek tradycyjny wykonywany jest z płyty cementowo-wiórowej. Dzięki cechom tych płyt otrzymujemy odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne. Kiedy przyjęta została tzw. metoda tracona wzrosła efektywność budowlanych prac. Jest to związane ze zwiększonym bezpieczeństwem przy wykonywaniu szalowania na wszystkich wysokościach. Powiązane jest to również z wygodą.

ogrodzenia budowlane

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym powodem, który przemawia za szalunkiem traconym jest jego prefabrykacja. Części szalunku traconego są dostępne w wysokościach od 10 do 25 centymetrów. Dzięki temu na budowę dostarczany jest końcowy, wycięty już element konstrukcji. Oczywistą przewagą nad zwyczajnym szalowaniem jest również bezmostkowa konstrukcja budynku. Ponieważ brak jest wymagania zdemontowania szalunku traconego, wobec procedury takiej powstał poważny zarzut utracenia elementów szalunku.

Jednak zestawić tu trzeba nakład pieniężny szalunku traconego z kompletnym kosztem przygotowań i montażu a potem likwidacji konstrukcji deskowania. Taki zabieg także potrzebuje tzw. podkuwania wylewki i angażowania dodatkowych osób i budowlanych urządzeń.