Ślusarz jest rzemiosłem, posiadającym status rzemieślniczy, a wiąże to się z jego faktycznie długą historią. To najstarszy zawód, połączony z obróbką metalu.
Obecnie specyfika jego profesji, przez wzgląd na prędki progres technologiczny, uległa przemianie, cały czas jest jednakże szeroko poszukiwanym przez pracodawców ekspertem zawodowym.
Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Rzemieślnik ów trudni się z jednej strony fabrykowaniem nieskomplikowanych konstrukcji metalowych, ale także renowacją oraz konserwacją już istniejących. Jego obowiązek to też tzw. gwintowanie w aluminium.
Jeżeli zafrapowała Cię omawiana tematyka, śmiało kliknij ten odnośnik – to opracowanie zapewne także będzie warte Twojej uwagi!
Wykorzystuje do tego zarówno obróbkę ręczną metalu, jak również ręczno-mechaniczną ewentualnie maszynową. Ślusarz specjalista posługuje się między innymi takimi technologiami, jak szlifowanie jak też stosuje utensylia służące do spawania albo nitowania. Kontroluje on również techniczny stan przyrządów, konserwuje wyposażenie jak też czuwa nad jakością realizowanych fragmentów. Mogą one znaleźć wykorzystanie zarówno w przyrządach technologicznych, jak również urządzeniach albo produktach galanteryjnych. Bez względu jednak na zakres zadań, niezbędnymi przyrządami pracy ślusarzy pozostają stolik, uchwyt ślusarski, wkrętarka a także piec.
Typ wykonywanej pracy na pewno ma ogromny wpływ na wielkość zarobków ślusarzy. Zarobki ślusarzy wahają się od plus minus 1.800 – 3.000 złotych brutto. Na najwyższe zarobki liczyć mogą mieszkańcy Śląska.
Ślusarze częstokroć znajdują pracę w fabrykach przemysłowych, na przeróżnego typu budowach, w serwisach reperacji, zakładach samochodowych, studiach artystycznych, jednostkach instalacyjnych oraz w wielu innych miejscach, łącznie z prywatną działalnością gospodarczą.