Równolegle z rozwojem techniki, zyskujemy nowoczesne metody przeprowadzania testów laboratoryjnych, dzięki czemu wyniki są precyzyjne i pozyskujemy je stosunkowo szybko. Innowacyjne rozwiązania są wykorzystywane nie tylko w laboratoriach, lecz także w przemyśle, czy w innych obszarach gospodarki.
Jednym z najprostszych, a zarazem powszechnie wykorzystywanych urządzeń pomiarowych są tensometry, czyli czujniki, które służą do przeprowadzania pomiaru napięcia, czy odkształcenia. Z powodzeniem są stosowane w branży automatycznej oraz w laboratoriach, ale
solid edge cena licencji – choć większość osób nie wie o tym – używamy ich również na co dzień. Czujniki tensometryczne, a uściślając bardziej, czujniki oporowe, są bowiem wmontowane w tak popularnie stosowane urządzenia, jak pralka z czujnikiem wagi prania. Kolejną metodą, umożliwiającą oznaczanie właściwości fizycznych wyrobów, bez obowiązku wykonywania kosztownych eksperymentów, jest przeprowadzanie specjalistycznych analiz cyfrowych. Analizy MES polegają na realizacji komputerowych testów, wskazujących odporność konstrukcji, kinematykę urządzeń, albo przepływ ciepła. Wykonuje je .
Do czego przydają się analizy MES? Służą przede wszystkim czasowemu skróceniu i ograniczeniu budżetu testów, precyzujących produktywność różnorodnych produktów.
Autor: Frédérique Voisin-Demery
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki zastosowaniu ich w szeroko rozumianym przemyśle, można przewidzieć zachowania rzeczy i maszyn w zróżnicowanych warunkach, bez obowiązku wykonywania testów fizycznych i niszczenia wielu prototypów. Konstruktorzy mają bardzo ułatwioną pracę, otrzymując po zaledwie chwili obliczenia wytrzymałościowe lub wyniki innych testów, niezbędne dla zaprojektowania bezpiecznego budynku, maszyny, przedmiotu codziennego użytku. Rejon analiz MES cały czas poddaje się rozwojowi, a jego poziom zależny jest bezpośrednio od rozwoju szeroko rozumianej branży komputerowej. Tensometry natomiast mają zastosowanie w codziennych sytuacjach, które nie mogą czekać. Ich działanie używane jest na przykład do monitorowania ciężaru w różnych zbiornikach surowcowych, albo w rampach najazdowych (zobacz pomiary tensometryczne i tensometry). Oba udogodnienia techniczne skracają czas oceny badanych obiektów oraz pozwalają ekspresowo i precyzyjnie oznaczyć parametry techniczne danego urządzenia.