Wznoszenie jakichkolwiek budowli oraz budowa dróg nie może się odbyć bez wykorzystania dobrych spoiw. Bardzo często także konieczne jest na etapie przygotowawczym do budowy wzmocnienie bądź zagęszczenie gruntu.Budowa domu oznacza konieczność wykonania jako pierwszy etap prac fundamentów domu. Potem niekiedy wychodzi na jaw, że grunt, na którym budowany jest dom jest zbyt mało nośny.
Źródło: http://www.flickr.com
W takiej sytuacji koniecznie trzeba będzie zrobić wzmacnianie podłoża (wzmacnianie podłoża) bądź zagęszczenie gruntu. Niezbędne zagęszczenie gruntu wykonuje się, wykorzystując do tego specjalne urządzenia zwane zagęszczarkami dom będzie w stanie utrzymać jego niemałą wagą (więcej o zagęszczaniu gruntu). W momencie, gdy wszystkie prace przy wzmacnianiu gruntu zostaną wykonane, można zacząć zalewanie fundamentów. Do zrobienia nie tylko fundamentów niezbędne będą spoiwa budowlane. Stosowane na budowie spoiwa budowlane są niezbędne do przygotowania wykorzystywane na budowie betonu oraz innych zapraw.
Wśród spoiw stosowanych w budownictwie znajdują się spoiwa hydrauliczne oraz powietrzne. Jedne i drugie to spoiwa o charakterze mineralnym. Do najbardziej popularnych spoiw stosowanych w budownictwie zaliczane są spoiwa gipsowe, wapienne oraz cementowe. W charakterze spoiwa może zostać zastosowana również glina. Do spoiw powietrznych zaliczane są spoiwa gipsowe i palone wapno budowlane. Nazwę wskazanym spoiwom nadało ich twardnienie zachodzi tylko na powietrzu. Natomiast proces twardnienia spoiw hydraulicznych może zachodzić równie dobrze na powietrzu, jak i pod powierzchnią wody. Jako pierwsze spoiwa człowiek zastosował spoiwa powietrzne. Były one znane oraz używane już w czasach starożytnych.
Bez względu na to, jaki rodzaj spoiwa wykorzystujemy zawsze musi zostać dodana do niego woda. To ona sprawia, że wykorzystany materiał w czasie wysychania twardnieje. Powszechnie znanym spoiwem hydraulicznym jest cement. Gdyby nie spoiwa wykorzystywane przez budownictwo (nieruchomości niechorze) budowa żadnego budynku nie byłaby możliwa. Mimo bardzo dużego rozwoju techniki oraz nauki do tej pory nie udało się opracować innych materiałów, którymi można ze sobą łączyć cegłę oraz pustaki. Należy spodziewać się, że jeszcze przez naprawdę długi czas to spoiwa budowlane (Spoiwex) będą powszechnie wykorzystywane.